PESÄPALLOLIITON LÄNTINEN ALUE

Yksi yhteinen liike.

SARJAJÄRJESTELMÄT 2020

 

C-pojat aluesarja 8 joukkuetta         

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Kankaanpään Maila, Pesäsudet Säkylä, Seinäjoen Maila-Jussit 4, Vimpelin Veto, Vaasan Maila ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Yksinkertainen aluesarja 15.6. – 31.8. (7 peliä)

Valtakunnallinen lopputurnaus syyskuu

Pelejä 7

 

C-tytöt aluesarja 9 joukkuetta

Alavuden Peli-Veikot, Fera Rauma, Mailajuniorit Kankaanpää, Mailattaret Vaasa, Pesäkarhut C-Mustat Pori, Ruoveden Pirkat, Seinäjoen Maila-Jussit Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit Valkoinen ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Yksinkertainen aluesarja 15.6.- 31.8.(8 peliä)

Valtakunnallinen lopputurnaus syyskuu

Pelejä 8

 

D-pojat kilpasarja 4 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Kankaanpään Maila, Seinäjoen Maila-Jussit ja Vimpelin Veto  

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Nelinkertainen aluesarja 15.6. – 13.9. (12 peliä)

Pelejä 12

 

D-pojat pelisarja 12 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Jalasjärven Jalas, Kankaanpään Maila, Kuortaneen Kunto, Nurmon Jymy, Räpsä Hämeenkyrö, Seinäjoen Maila-Jussit Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit Valkoinen, Ulvilan Pesä-Veikot, Vähänkyrön Viesti ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Pelipäivä torstai (varapäivä maanantai)

Sarjassa ei jaeta tänä vuonna mitaleja.

Yksinkertainen aluesarja 15.6. – 13.9. (11 peliä)

Pelejä 11

 

D-tytöt kilpasarja 12 joukkuetta

Fera D1, Fera D2, Koskenkorvan Urheilijat, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä, Mynämäen Vesa, Nurmon Jymy, Pesäkarhut D-punaiset, Pesäkarhut D-mustat, Seinäjoen Maila-Jussit T07/08, Seinäjoen Maila-Jussit T06 ja Ylihärmän Pesisjunkkarit

Lohko A Fera D1, Fera D2, Laitilan Jyske, Mynämäen Vesa, Pesäkarhut D-Punaiset ja Pesäkarhut D-Mustat

Lohko B Koskenkorvan Urheilijat, Lapuan Virkiä, Nurmon Jymy, Seinäjoen Maila-Jussit T07/08, Seinäjoen Maila-Jussit T06 ja Ylihärmän

                Pesisjunkkarit   

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Kahden lohkon kaksinkertainen alkusarja 15.6.-30.8. (10 peliä)

Oman lohkon sisäiset sijoitusottelut sijat 3.-6. 31.8.-13.9. (1 peli)

Alueellinen lopputurnaus A1, A2, B1 ja B2 13.9. enemmän pisteitä saaneen lohkovoittajan kotikentällä 13.9. (2 peliä)

Alueellisen lopputurnauksen päivämäärää voi vaihtaa, mikäli kaikki joukkueet yhdessä siitä sopivat, mutta se pitää olla pelattuna 13.9.

Mahdollisesti valtakunnallinen lopputurnaus 19.-20.9.?

Pelejä 11-12

D-tytöt pelisarja 17 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Kilpa-Veikot keltainen, Alavuden Kilpa-Veikot musta, Eurajoen Veikot, Jurvan Liekki, Köyliön Lallit, Laihian LujaPesis, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä, Mailajuniorit Kankaanpää, Mynämäen Vesa, Nurmon Jymy, Pesäkarhut D-valkoiset, Pesäsudet Säkylä, Ruoveden Pirkat, Räpsä Hämeenkyrö ja Seinäjoen Maila-Jussit  

Lohko A Alajärven Ankkurit, Alavuden Kilpa-Veikot keltainen, Alavuden Kilpa-Veikot musta, Jurvan Liekki, Laihian LujaPesis, Lapuan Virkiä,

                Nurmon Jymy, Ruoveden Pirkat ja Seinäjoen Maila-Jussit

Lohko B Eurajoen Veikot, Köyliön Lallit, Laitilan Jyske, Mailajuniorit Kankaanpää, Mynämäen Vesa, Pesäkarhut D-Valkoiset,

                Pesäsudet Säkylä ja Räpsä Hämeenkyrö

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Sarjassa ei jaeta tänä vuonna mitaleja.

A-lohko

9 joukkueen yksinkertainen alkusarja 15.6.- 2.8.(8 peliä)

Kolmen joukkueen kolmen lohkon kaksinkertainen loppusarja 3.8.-13.9. (4 peliä)

B-lohko

8 joukkueen yksinkertainen alkusarja 15.6.- 26.7.(7 peliä)

Neljän joukkueen kahden lohkon kaksinkertainen loppusarja 27.7.-13.9. (6 peliä)

Pelejä 12-13

 

E-pojat kilpasarja 5 joukkuetta

Kankaanpään Maila, Koskenkorvan Urheilijat, Pesäkarhut Pori, SMJ Musta ja Seinäjoen Maila-Jussit P09

Pelipäivä maanantai (varapäivä keskiviikko)

Kolminkertainen aluesarja 15.6. – 13.9. (12 peliä)

Pelejä 12

 

E-pojat pelisarja 21 joukkuetta

Alajärven Ankkurit-08, Alajärven Ankkurit-09, Alavuden Peli-Veikot, Eurajoen Veikot, Jurvan Liekki, Kankaanpään Maila, Kauhajoen Karhu, Koskenkorvan Urheilijat, Laihian Luja, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä, Nurmon Jymy, Pesäkarhut Pori P09, Pesäkarhut Pori P10, Pesäsudet Säkylä, Seinäjoen Maila-Jussit Valkoinen, Seinäjoen Maila-Jussit-09 E-pojat, Ulvilan Pesä-Veikot, Vaasan Maila juniorit, Vimpelin Veto P09 ja Vimpelin Veto P08

Lohko A Eurajoen Veikot, Kankaanpään Maila, Laitilan Jyske, Pesäkarhut P09, Pesäkarhut P10, Pesäsudet ja Ulvilan Pesä-Veikot   

Lohko B Alajärven Ankkurit-08, Alajärven Ankkurit-09, Alavuden Peli-Veikot, Lapuan Virkiä, Seinäjoen Maila-Jussit Valkoinen, Vimpelin Veto 09 ja Vimpelin Veto 08

Lohko C Jurvan Liekki, Kauhajoen Karhu, Koskenkorvan Urheilijat, Laihian LujaPesis, Nurmon Jymy, Seinäjoen Maila-Jussit 09, Vaasan Mailan juniorit,

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Sarjassa ei jaeta tänä vuonna mitaleja.

A-lohkon kaksinkertainen aluesarja 15.6.-13.9. (12 peliä)

B-lohkon kaksinkertainen aluesarja 15.6.- 13.9.(12 peliä)

C-lohkon kaksinkertainen aluesarja 15.6.-13.9. (12 peliä)

Pelejä 12

 

E-tytöt kilpasarja 11 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Fera, Kokemäen Kova-Väki, Koskenkorvan Urheilijat, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä, Pesäkarhut Milet, Pesäkarhut Susset, Pesäkarhut 09, Pesäsudet Säkylä + Loimaa, Seinäjoen Maila-Jussit T08 ja Vaasan Maila 

Lohko A Alajärven Ankkurit, Lapuan Virkiä, Seinäjoen Mailajussit T08 ja Vaasan Maila

Lohko B Fera E1, Laitilan Jyske, Pesäkarhut E09, Pesäkarhut Milet, Pesäkarhut Susset ja Pesäsudet + Loimaa

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Sarjassa jaetaan tänä vuonna molemmissa lohkoissa omat mitalit kolmelle parhaalle.

A-lohkossa 4 joukkueen nelinkertainen aluesarja 15.6.-13.9. (12 peliä)

B-lohkossa 6 joukkueen kaksinkertainen alkusarja 15.6. – 30.8. (10 peliä)

B-lohkossa 3 joukkueen lopputurnaus 13.9. sijoilla 1.-3. ja sijoitusturnaus sijoille 4.-6. enemmän pisteitä saaneen lohkovoittajan kotikentällä.

Lopputurnauksen päivämäärää voi vaihtaa, mikäli kaikki joukkueet yhdessä siitä sopivat, mutta se pitää olla pelattuna 13.9.

Pelejä 12

 

E-tytöt pelisarja 20 joukkuetta

Alavuden Peli-Veikot keltainen, Alavuden Peli-Veikot musta, Fera E2, Jalasjärven Jalas, Kokemäen Kova-Väki, Koskenkorvan Urheilijat, Laihian Luja, Laitilan Jyske, Lapuan Virkiä T09, Lapuan Virkiä Sininen, Mailajuniorit Kankaanpää, Peräseinäjoen Toive, Pesäkarhut Pori E09, Pesäkarhut Pori E08, Pesäsudet Säkylä, Pomarkun Pyry, Ruoveden Pirkat, Seinäjoen Maila-Jussit T09, Ulvilan Pesä-Veikot, Vaasan Maila ja Vimpelin Veto

Lohko A Fera E2, Mailajuniorit, Kokemäen Kova-Väki, Pesäkarhut E09, Pesäkarhut E08, Pesäsudet, Pomarkun Pyry, Räpsä ja Ulvilan Pesä-Veikot

Lohko B Alavuden Peli-Veikot keltainen, Alavuden Peli-Veikot musta, Lapuan Virkiä Sininen, Lapuan Virkiä T09, Ruoveden Pirkat ja

                Vimpelin Veto

Lohko C Jalasjärven Jalas, Koskenkorvan Urheilijat, Laihian LujaPesis, Peräseinäjoen Toive, Seinäjoen Maila-Jussit ja Vaasan Mailan juniorit

Pelipäivä maanantai (varapäivä keskiviikko)

Sarjassa ei jaeta tänä vuonna mitaleja.

A-lohko (9) yksinkertainen alkusarja 15.6.-10.8. (8 peliä)

A-lohko kahden lohkon yksinkertainen 5-4 joukkueen yksinkertainen loppusarja 11.8.-13.9. (3-4 peliä)

B-lohko (6) kaksinkertainen aluesarja 15.6.-13.9. (10 peliä) ei jatkopelejä

C-lohko (6) kaksinkertainen aluesarja 15.6.-13.9. (10 peliä) ei jatkopelejä

Pelejä 10-12

 

F-pojat Pohjanmaa 15 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot, Kankaanpään Maila 10, Kauhajoen Karhu, Koskenkorvan Urheilijat, Laihian Luja, Lappajärven Veikot, Seinäjoen Maila-Jussit Musta F11, Seinäjoen Maila-Jussit Punaiset F11, Seinäjoen Maila-Jussit P09/10, Vaasan Maila, Vimpelin Veto, Vähänkyrön Viesti, Ylihärmän Pesis-Junkkarit ja Ähtärin Urheilijat

Lohko A SMJ Musta F11, SMJ P09/10, VM, VäVi ja YPJ

Lohko B SMJ Punaiset F11, KaKa, KaMa, KoU ja Luja

Lohko C AA, APV, LaVe, ViVe ja ÄhtU

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Kolmen lohkon kaksinkertainen alkusarja 22.6.-23.8. (8 peliä)

Loppuun vielä jokaiselle kaksi tason mukaista ottelua ei oman lohkon joukkuetta vastaan. Pelit määritetään alkusarjan jälkeen. 24.8.-13.9. (2 peliä)

Pelejä 10

 

F-pojat Satakunta 5 joukkuetta

Eurajoen Veikot, Kankaanpään Maila ja Pesäkarhut/UPV ja Pesäkarhut 10 Pori ja Pesäsudet Säkylä

Pelipäivä tiistai (varapäivä torstai)

Kaksinkertainen aluesarja 22.6.-13.-9. (8 peliä)

Pelejä 8

 

F-tytöt Pohjanmaa 15 joukkuetta

Alajärven Ankkurit, Alavuden Peli-Veikot Keltainen, Alavuden Peli-Veikot Musta, Kauhajoen Karhu, Laihian Luja, Lapuan Virkiä Musta, Lapuan Virkiä Sininen, Lapuan Virkiä Valkoinen, Nurmon Jymy, Seinäjoen Maila-Jussit Musta, Seinäjoen Maila-Jussit Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit Valkoinen, Vimpelin Veto, Ylihärmän Pesis-Junkkarit ja Ähtärin Urheilijat

Lohko A SMJ Musta, Virkiä Sininen, ÄhtU, AA ja APV keltanen

Lohko B SMJ Punainen, Virkiä Musta, APV Musta, YPJ ja ViVe

Lohko C SMJ Valkoinen, Virkiä Valkoinen, KaKa, Laihia ja Nurmo

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Kolmen lohkon kaksinkertainen alkusarja 22.6.-23.8. (8 peliä)

Loppuun vielä jokaiselle kaksi tason mukaista ottelua ei oman lohkon joukkuetta vastaan. Pelit määritetään alkusarjan jälkeen. 24.8.-13.9. (2 peliä)

Pelejä 10

 

F-tytöt Satakunta 14 joukkuetta     

Fera 1, Fera 2, Harjavallan Jymy, Kokemäen Kova-Väki, Laitilan Jyske, Loimaan Palloilijat Juniorit, Mailajuniorit, MansePP, Mynämäen Vesa, Pesäkarhut F11, Pesäkarhut F10, Pesäkarhut F10/11,Pomarkun Pyry ja Ulvilan Pesä-Veikot

Lohko A Fera 2, LaJy, MansePP, MJ, Pesäkarhut 10/11, Pesäkarhut 11 ja PomPy

Lohko B Fera 1, HaJy, KK-V, LPj, MyVe, Pesäkarhut 10 ja UPV

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Kahden lohkon kaksinkertainen aluesarja 22.6.-13.9. (12 peliä), ei jatkopelejä.

Pelejä 12

 

G-pojat Pohjanmaa 6 joukkuetta

Kankaanpään Maila, Koskenkorvan Urheilijat, Lappajärven Veikot, Seinäjoen Maila-Jussit P12, Seinäjoen Maila-Jussit P13 ja Vimpelin Veto

Pelipäivä keskiviikko (varapäivä maanantai)

Kaksinkertainen aluesarja 22.6.-13.9. (10 peliä)

Halutessaan joukkueet voivat sopia lisää pelejä tai turnauksia.

Pelejä 10

 

G-pojat Satakunta 3 joukkuetta

Kankaanpään Maila, Pesäkarhut Pori ja Pomarkun Pyry

Pelataan turnausmuotoisesti 3-4 turnausta, 2 ottelua/turnaus

 

G-tytöt Pohjanmaa 5 joukkuetta

Alavuden Peli-Veikot, Seinäjoen Maila-Jussit T12 Punainen, Seinäjoen Maila-Jussit T12 Musta, Vimpelin Veto ja Ähtärin Urheilijat

Pelipäivä torstai (varapäivä tiistai)

Kaksinkertainen aluesarja 22.6.-13.9. (8 peliä)

Pelejä 8

 

G-tytöt Satakunta 6 joukkuetta

Fera G1, Harjavallan Jymy, Mailajuniorit Gt Musta, Pesäkarhut Mintut, Pesäkarhut Itikat ja Pesäkarhut G13

Pelataan turnausmuotoisesti 4-5 turnausta, 2 ottelua/turnaus

 

G-pienpeli Pohjanmaa 3 joukkuetta

Koskenkorvan Urheilijat, Laihian Luja ja Ähtärin Urheilijat

Pelataan turnausmuotoisesti 3-4 turnausta, 2 ottelua/turnaus

 

G-pienpeli Satakunta 5 joukkuetta

Eurajoen Veikot, Fera G2 Valkoinen, Fera G2 Sininen, Kankaanpään Maila ja Pesäkarhut pojat,

Pelataan turnausmuotoisesti 3-4 turnausta, 2-3 ottelua/turnaus

 

Miehet piirisarja 4 joukkuetta

Alavuden Peli-Veikot, Munakan Urheilijat, Seinäjoen Maila-Jussit 4 ja Ylihärmän Pesis-Junkkarit

Pelipäivä perjantai

Kolminkertainen sarja 15.6. – 13.9. (9 peliä)

Voittaja nousee suoraan maakuntasarjaan

Pelejä 9

 

Lady Pesis 8 joukkuetta

Jymy-Iitat, Lappajärven Veikot, Lapuan Virkiä Ladyt, Nuukajustiinat, Nurmoon Likat, Seinäjoen Maila-Jussit Leidit, TinttaLiisat musta ja TinttaLiisat violetti

Pelipäivä sunnuntai

Tänä vuonna Lady Pesiksessä ei jaeta mitaleja.

Yksinkertainen Lady-sarja 22.6. – 16.8. (7 peliä)

4 joukkueen yksinkertainen ylempi jatkosarja 17.8.-13.9. (3 peliä)

4 joukkueen alempi yksinkertainen jatkosarja 17.8.-13.9. (3 peliä)

Pelejä 10

 

 

 

 

 

 

Itä-Länsi

Pesäpallokauden päätösristeily